Wrażenia .NETowca w trakcie poznawania Android Studio

Siemanko. 

Niedziela, niedzielą, ale ostatni wpis był we wtorek, a zasady #dajsiepoznac kompetyszyn wymagają min. dwóch w tygodniu także nie ma, że boli, że się nie chce tylko od rana jest ostre kodowanko abym miał o czym pisać 😉 W tym wpisie podzielę się moimi wrażeniami na temat Android Studio i developmentu w tymże środowisku.

Jak już pisałem w w tym poście Java, Android i w ogóle development mobilny to dla mnie nowość. Pierwsza inicjacja z wyżej wymienionymi nastąpiła ok miesiąc temu. Postanowiłem zacząć po bożemu czyli odpaliłem pluralsight, pogrzebałem i znalazłem serię czterech filmów składających się na kurs „Android for .NET developers”. Pierwsze ruchy w Android Studio i pierwsze linijki kodu w Javie pisałem właśnie w oparciu o pierwszy film z serii. Kurs ogólnie spoko. Prowadzący wszystko rozkłada na czynniki pierwsze i dokładnie opisuje co trochę mnie zaczęło nudzić i w ok. połowie drugiego filmu postanowiłem już sam eksplorować ten temat w myśl zasady, że wiedza na temat jakiejś technologii jest wprost proporcjonalna do liczby naklepanych linii kodu, a nie liczby godzin obejrzanych kursów 😉

Moje pierwsze wrażenie na temat androida? – win forms na telefon :). A dlaczego? Proszę:

screen1

Jeśli ktoś klepał trochę w formsach to na pewno podziela moje pierwsze wrażenie. Po lewej przybornik z kontrolkami (w Androidzie – Views), na środku wizualizer, a po prawej Solution Explorer i Properties do kontrolek. I tak samo jak w formsach – przeciąganie, ustawianie właściwości itp. Jeśli chodzi o kod to w formsach mamy już referencje do wszystkich kontrolek w designerze i możemy się do nich odwoływać przez „this”, natomiast w androidzie  musimy każdą kontrolkę wyciągać poprzez findViewById()

screen2

Zaskoczyło mnie natomiast „wsparcie” zarówno w samym Android Studio jak i w dokumentacji Androida. W Androidzie widok jest nazwany Acitivity (Form w .NET). Chcąc dodać nowe Activity możemy wybrać z listy wstępnie ubrane i oprogramowane widoki, nawet z jakimiś prostymi logikami co baaardzo ułatwia wejście w Androida takim świeżakom jak ja.

screen3.jpg

Dokumentacja na stronie Androida jest bardzo obszerna, a sekcja nazwana „Training” zawiera wiele prostych, ale gotowych rozwiązań praktycznie dla każdej funkcjonalności związanej z aplikacją mobilną.

Struktura projektu na dzień pisania postu

screen4

Po lewej stronie widać otwarty folder (tak na prawdę to nie folder tylko paczka – coś jakby dllka w .NET) „activities” z plikami, z kodem Java. Są to widoki. Każdemu z tych plików są przypisane pliki .xml z folderów res->layout. Pliki z tego folderu to jest warstwa prezentacyjna widoku. W swoim projekcie podzieliłem pliki na foldery (paczki) jak widać wyżej.

Ogólnie podoba mi się Android i zaczyna mi już sprawiać frajdę (kilkanaście godzin już przesiedziałem z otwartym Android Studio) jednak pomieszanie warstwy logiki z warstwą prezentacji jest tu straszne. No i żeby coś sprawdzić to tak jak w formsach trzeba uruchamiać aplikację i się doklikiwać tam gdzie potrzebujemy. Na szczęście mam telefon z Androidem do celów czysto deweloperskich także nie muszę korzystać z emulatora wirtualnych urządzeń, bo ten strasznie długo się uruchamia, a na podłączonym kabelkiem telefonie aplikacja wstaje po kilku sekundach od uruchomienia jej w Android Studio.

To by było na dziś tyle. Trzeba wracać do życia rodzinnego. Posty będę starał się pisać w środy i niedziele wieczorami. W następnym poście opiszę nieco Asp.Net Core 1.0 i strukturę projektu w Visual Studio. Kolejne posty będą już stricte o funkcjonalnościach aplikacji, które napisałem do tej pory. Jeśli jesteś ciekawy już teraz to wszystko jest w repo.

Pjona!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s